Logo konečné.jpg
 
 
  V současné době tyto stránky spravuje a tvoří Petr Lodinský a je i autorem většiny fotografií. Všichni jsme amatéři, takže budeme rádi za každý podnět ke zlepšení vzhledu a obsahu těchto stránek. Psát je možno do rubriky "Fórum" nebo na e-mail: petr.lodinsky@atlas.cz

Sportovní kynologie

Flyballová abeceda

25.12.2015

Flyballová abeceda
 
 V letošní sezoně jsem se pokusil přiblížit na našich stránkách průběh turnajů, kterých jsme se zúčastnili.  V několika článcích, které tu byly zveřejněny, se ovšem vyskytuje spousta flyballové terminologie, bez které se to samozřejmě neobejde a proto jsem byl z několika stran požádán o lehké objasnění některých pojmů.
 Velmi rád tedy založím Flyballovou abecedu – občasník, ve kterém se pokusím stručně vysvětlit některé pojmy.
A začneme rovnou hned.

 
Díl 1. :
FLYBALL – mladý sport, původem z USA. Na dvou identických drahách se utkávají dvě družstva na čas štafetovým způsobem. Družstvo je složeno ze 4 psů. Na soupisku každého turnaje se můžeme napsat max. 6 psů v družstvu.
DIVIZE – do divizí rozděluje jednotlivá družstva pořadatel podle vstupního času. Divize čítá obvykle 4, 5, vyjímečně i 6 družstev.
VSTUPNÍ ČAS Na první turnaj sezony každý kapitán napíše čas, který si myslí, že je družstvo po zimě schopno zaběhnout. Na každý další turnaj se vstupní čas již odvíjí dle časů zaběhnutých na předchozích turnajích.

Díl 2. :
BĚH – doba od startu prvního psa družstva do doběhu posledního psa družstva
ROZBĚH– skládá se z několika běhů (dvou až pěti, podle toho, na kolik vítězných běhů se rozběh běží)
  • Na dva vítězné běhy – když družstvo vyhraje dva běhy v rozběhu, stává se vítězem rozběhu a další běhy už se v rozběhu neběží.
  • Na tři vítězné běhy – když družstvo vyhraje tři běhy v rozběhu, stává se vítězem rozběhu a další běhy se už v rozběhu neběží.

V sobotu ( první den) se povětšinou běhá formát :
SPEED TRIAL (rychlostní zkouška) - nezáleží zda soupeře porazíte, ale jaký čas se zaběhne. Nejčastěji jsou 4 rozběhy (dva dopoledne a dva odpoledne) a zaběhnutý čas rozhoduje o nasazení v neděli (druhý den).
 
Neděle (druhý den) – formát:
DOUBLE ELIMINATION (dvě prohry) - zde už je nutné soupeře porážet. Dle času z předchozího dne je tým nasazen do „pavouka“. Běhá se většinou na tři vítězné běhy a rozběhů může být třeba i šest, záleží na početu družstev v divizi. Může se i jednou prohrát a jít do oprav, ale při druhé porážce už družstvo v turnaji končí - proto na dvě prohry.

 
 Libor Plášil


.

 
zkoWEBLOGOmain_only.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one